Uyum Ortamı Oluşturmak Sizin Elinizde

Bir iş yemeğindesiniz. Yanınızdaki sandalyede oturan kişi firmanıza birkaç gün önce katılmış henüz tanışmadığınız biri. Sizin tabağınıza bakıyor ve çok lezzetli göründüğünü söylüyor. Ben de aynısından ısmarlayayım, diyerek söze başlıyor ve kendisini tanıtıyor. Sizin seçtiğiniz yemeği seçen bu kişiye karşı ilk yaklaşımınız olumlu mu olurdu olumsuz mu? Sohbet ilerledikçe onun da sizin gibi tane tane konuştuğunun farkına varıyorsunuz. Ortak yanlarınız ise oldukça fazla. İkinizin de aynı okuldan mezun eşleriniz olduğunu, ikinizin de tenis oynadığını ve sinemaya gitmekten hoşlandığınızı, ikinizin de aynı politik görüşe sahip olduğunuzu öğreniyorsunuz. Sizce bu kişiye karşı ilk izle-limleriniz olumlu mu olurdu olumsuz mu? Bu karşılaşma bir arkadaşlığın başlangıcı olabilir mi?

Bir iş yemeğindesiniz. Yanınızdaki sandalyede oturan kişi firmanıza birkaç gün önce katılmış henüz tanışmadığınız biri. Tabağınıza bakıyor ve yüzünü buruşturarak fazla et yemenin zararlarından bahsetmeye başlıyor -vejetaryen olduğunu söylemeyi ihmal etmeden. Ve kendisini tanıtıyor. Bu kişiye karşı ilk yaklaşımınız olumlu mu olurdu olumsuz mu? Siz tane tane konuşurken o çok hızlı ve yüksek sesle konuşuyor. Konuştuğu tek mevzu ise kendisi.

Evde dört kedisi ve iki köpeği ile yalnız yaşadığını, her hafta sonu futbol oynadığını ve hiç hazzetmediğiniz bir politikacının uzaktan akrabası olduğunu ve onun bundan gurur duyduğunu öğreniyorsunuz. Sizce bu kişiye karşı ilk izlenimleriniz nasıl olurdu? Aranızda bir arkadaşlık doğması mümkün görünüyor mu? NLP'de uyum denilen kavram iletişimin temel taşıdır. Uyum, karşımızdaki kişinin dikkatini tutabilme ve güven duygusu yaratabilme yeteneğidir. Uyum iletişimin en önemli unsurudur. Uyum olmadan, hayat kelimenin tam anlamıyla yürümez, akmaz. Uyum olmadan iletişim olmaz. Uyum olmadan iş hayatınız çekilmez olur.

Patronunuz çekilmez biri, iş arkadaşlarınız anlayışsız olur. Müşteriler sizinle iş yapmak istemez. Uyum olmadan evliliğiniz yürümez. Eşinizi katlanılmaz bulursunuz. Paylaşma sözcüğünün ne anlama geldiğini bile bilmezsiniz. Hayatın size her alanda limon sunduğunu düşünürsünüz. İletişim kurma becerisi olmayan kişi limonata yapmayı da bilemez. Herkesle ve her şeyle uyumsuz olan nadir kişileri tanısak da çoğumuz bazı insanlarla kendimizi uyumlu bazılarıyla ise uyumsuz hissederiz. Sevdiğimiz kişiler uyumlu olduğumuz kişilerdir. Bu kişilerle pek çok ortak yönümüz vardır. Sevdiğimiz kişilerle farklı zevklerimiz bile olsa özellikle etik değerlerimiz uyum içindedir. Siz hiç hırsız ve dalavereci birinin dürüst ve güvenilir biriyle dostluğuna şahit oldunuz mu?

Mutlu çiftleri, birbirlerine ne kadar da uyumlu, diye tanımlarız. Günlük yaşamda çoğumuzun ilk anda kanının ısındığı kişiler olmuştur. Bir bakış, bir dokunuş, bir söz, bir davranış anında iki kişiyi birbirine yaklaştırabilir. Özel yaşamımızda sevdiğimiz kişilerle görüşürüz, sevmediğimiz kişilerden uzak dururuz ya da zorunlu durumlarda kısa bir süre için bu kişilerin varlığına katlanırız. Ama iş hayatında böyle bir lüksümüz yoktur.

Satış yapmak istiyorsak müşteriyle uyumlu olmak gerekir. Huzurlu bir çalışma ortamı için iş arkadaşlarıyla uyumlu olmak önemlidir. Peki, bazı insanlarla doğal olarak yakaladığımız uyumu, gerektiği zaman bilinçli olarak her insanla kurmamız mümkün mü? Bunun bir yolu, bir metodu var mı? Uyum kazanılabilen bir yetenek mi? NLP, uyumu insan ilişkilerinin temel taşı olarak tanımlar. Öğrenilerek kazanılan her beceri gibi uyum da öğrenilebilen, geliştirilebilen, ustalık kazanılabilen bir beceridir. Uyum tekniklerine girmeden önce tüm insanların ortak özelliklerine bir göz atalım. Bu ortak özellikleri bilincimize iyice yerleştirdikten sonra insanlarla uyumu çok daha kolaylıkla sağlayabiliriz.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :nlp - nlp eğitimi - nlp eğitimleri - nöro linguistik programlama - nlp izmir - izmir nlp -

Yorumlar