NLP'nin Târihi

Her şey 1972 yılında Santa Cruz' da ki Kalifornia Üniversitesinde John Grinder ile Richard Bandler' in tanışıp, arkadaş olmalarıyla başladı. John Dilbilim Asistanıydı. Richard psikoloji okuyordu, son sınıftaydı ve Geştalt terapisine çok ilgi duyuyordu. Arkadaşı Bob Spitzer' in yayınevi "Science and Behaviour Books" için Fritz Perls' in Geştalt uygulamalarıyla ilgili video kayıtlarını yazıya döküyordu. Bu yazı^ daha sonra "Eyewitness To Therapy" adlı kitabın temelini oluşturdu. Bob Spitzer' in Santa Cruz yakınlarında bir malikanesi vardı ve sık sık dostları oraya gelip, bazen günlerce kalırlardı. 1972 yılında Gregory Bateson' un orada kaldığı dönemde, Bandler malikaneye gidip Bateson' un yanındaki odada kalmaya başladı. Bu çalışmalara katılanlar genellikle öğrenciler ve semt sakinleriydi. Beş dolar ödüyorlardı. Richard, John ile temas kurarak Geştalt çalışmalarına katılmasını teklif etti. John bu konulara karşı çok meraklıydı ve Richard onun Geştalt çalışmalarını başarıyla yönetebileceğini daha baştan biliyordu.

Richard, John' a Gestalr Terapisinin nasıl uygulandığını, John da Richard' a kendi bilgilerini ve becerilerini öğretti. Böylece John, Richard'ın yönettiği pazartesi geceleri grup çalışmalarına katılmaya başladı. Bu çalışmalar sırasında Richard'ı modelliyordu. Önemli kalıpları, göz hareketlerini, farklı ses tonlamalarını kullanmayı öğrenmişti. İki ayda Bandler' in kalıplarını ve performansını onun gibi uygulayabilir hale gelmişti. Kısa bir süre sonra John, Perşembe akşamları "Hızlandırılmış Mucize" adını verdiği grup çalışmalarını yönetmeye başladı. Richard ünlü aile terapisti Virginia Satir' in Kanada' da düzenlediği bir ay süren eğitim (training) programını gözlemleme ve videoya çekme işi aldığında buna çok sevindi. Daha önce karşılaşmışlardı ve hatta arkadaş bile sayılabilirlerdi. Tüm programı, dışarıdan izole edilmiş küçük kayıt odasından izledi. Dışarıyla bağlantısını sadece seminer odasındaki mikrofonlar sağlıyordu. Bir kulağıyla seminer odasındaki konuşmaları dinlerken, diğer kulağıyla Pink Floyd dinliyordu. Son hafta Virginia bir danışmanlık durumu oluşturdu ve katılımcılardan, o güne kadar edindikleri malzemeleri kullanarak bunu çözmelerini istedi. Hiçbiri bunu başaramadı.

Richard hariç kayıt odasından bir fırtına gibi dışarı fırlayan Richard, danışmanlık sorunuyla ilgili görüşlerini açıkladı. Virginia onu dinledikten sonra "Tamamıyla doğru!". Böylece, Richard bir anda kendisini, Virginia'nın terapi kalıplarını herkesten daha fazla bilen esrarengiz bir durumda buldu, bunun öğrenmek için hiçbir bilinçli çaba yapmadığı halde. Richard malikaneye geri döndüğünde John, Virginia Satir' in bazı kalıplarını ondan modelledi. Etkinlikleri her gün biraz daha artıyordu. İki aylık süre artık üç haftaya inmişti. Artık ellerinde iki tane etkin terapi modeli vardı. Bunlar kendi içlerinde bütündüler ve aynı zamanda birbirlerine karşıt özellikler taşıyorlardı. Virginia Satir Modeli ve Fritz Perls Modeli. Aslında bu iki kişi birbirinden tamamıyla farklı iki karakterdiler. Patırtı gürültü çıkarmadan aynı odada yan yana oturmaları bile neredeyse olanaksızdı. Bu yüzden çok değerli örnek çift oldular. Kişisel üslupları çok farklı olduğundan, tedavi kalıplarındaki ortak özellikler daha açık bir şekilde görünüyordu.                  .   

• Richard ve John daha sonra dünyaca ünlü hipnoterapist Mil-ton Erickson' u modelleyerek, onun zengin hipnotik kalıplar koleksiyonunu çalışmalarına kattılar. Böylece iş dünyasında, eğitim ve, sağlık alanlarında vb. başarılı olmuş kişilerin becerilerinin modellenme süreci hızla ilerledi ve eğitimler insanlara olağanüstü üretkenlik sağladı.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :nlp - nlp eğitimi - nlp eğitimleri - nöro linguistik programlama - nlp izmir - izmir nlp -

Yorumlar