NLP’de Çapa Atma

Çapa, içsel bir bilinç durumuna bağlanan duyusal bir uyarıdır (yani, dokunma, görüntü, ses, tat veya koku). Uyarı tekrarlandığı zaman bireyde aynı durum tekrar yaratılır. Çapalar deneyimleri zaman içerisinde dolaştırmamızı sağlayan “araçlardır”. 

(Şimdiki veya geçmiş) Durumları “yakalamak” için kullanılırlar; böylece bu durumlar (aynen veya değiştirilmiş bir şekilde) şimdi veya gelecekte başka bağlamlarda da kullanılmak üzere hazır olurlar. Çapalar her gün etrafımızda doğal bir şekilde oluşmaktadır.

Çapa atma işlemi, “uyarıcı” veya “çapa” adı verilen bir duyunun (dokunma, işitme, görme, koklama veya teori düzeyinde de olsa tatma duyusunun) belli bir içsel duruma bağlanması veya ilişkilendirilmesidir.

 Böylece çapa şimdi veya gelecekte kullanıldığı veya “ateşlendiği” zaman daha önceden ilişkilendirilmiş duruma yeniden erişilir.Çapalar sadece sesler değildir. Çapalar; ses, koku, tat ve görüntü de olabilir. Bunlar bize herhangi bir duygusal çağrışımı hatırlatan tetikleyiciler olabilir.

NLP teknikleri ile Çapa atma içsel bir tepkiyi dışsal bir tetikleme ile ilişkilendirme işlemidir. Bu sayede tetikleme mekanizması yeniden harekete geçirilerek tepkiye hızlı ve dolaylı bir şekilde erişilebilir.

NLP teknikleri ile çapalar doğal bir şekilde oluşturulabilir veya kasten kurgulanabilir. Bütün temsil sistemlerinde oluşturulabileceği gibi hem olumlu hem de olumsuz içsel durumları kontrol altına alma görevi görürler. Bu bilgi, beş duyu organları; görme, ses, koku, tat, dokunma ve duygu toplanır.

Bilinçaltımız adeta çapalar deposudur. Bu çapaların farkında olmadığımız için birçok değişimi yapmakta güçlük çekeriz. Salt irade, değişimimiz için yetmez. Çünkü bilinçaltı, bilinçle çatışma halinde olduğunda kazanan daima bilinçaltı olur.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.

NLP Teknikleri eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :


İzmir’deki NLP Teknikleri eğitimlerimiz için  0(232) 422 59 54 yada  0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya izmir NLP Eğitimini tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka  NLP Teknikleri eğitimlerimiz için .0(232) 369 50 81 -  0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Karşıyaka NLP Eğitimini tıklayabilirsiniz

Denizli’daki  NLP Teknikleri eğitimlerimiz   0 (258) 213 0 999-   0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli NLP Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Antalya’daki  NLP Teknikleri eğitimlerimiz için  0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Antalya NLP Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Muğla’daki  NLP Teknikleri eğitimlerimiz     0(252) 213 00 98 -  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla NLP Eğitimini tıklayabilirsiniz.
 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir :Nlpde çapa atmanlpde nasıl çapa atılır -

Yorumlar